2011/11/18

Bełchatów.naszemiasto.pl: Zelowianka Ewa Jelinek pastorem w Ostrawie | 18.11.2011

https://belchatow.naszemiasto.pl/zelowianka-ewa-jelinek-pastorem-w-ostrawie/ar/c3-1165099

Już w niedzielę, 20 listopada w czeskiej Ostrawie odbędzie się niezwykła uroczystość, bo tzw. instalacja nowego gospodarza parafii ewangelickiej. O godz. 14 na urząd proboszcza zostanie wprowadzona zelowianka Ewa Jelinek.

Mimo, że pani pastor jest jeszcze bardzo młoda (ma 27 lat), rada parafialna Czesko-braterskiego Kościoła Ewangelickiego w Ostrawie nie wahała się powierzyć jej tak odpowiedzialnej funkcji. W październiku w Brnie odbyła się uroczystość ordynacji Ewy Jelinek. Już wtedy było wiadomo, że wkrótce obejmie parafię w Ostrawie. Nie jest to dla niej miasto nieznane. Przez ostatni rok pełniła tu funkcję wikarego.

Ewa Jelinek wyjechała z Zelowa latem ubiegłego roku razem z rodzicami. Przypomnijmy, że Wiera i Mirosław Jelinek również są pastorami, przed wyjazdem przez ponad 20 lat pracowali w zelowskiej Parafii Ewangelicko-Reformowanej. Wiera Jelinek jest jedyną kobietą, która pełniła w Polsce funkcję pastora. Teraz oboje pracują w swoich parafiach na Morawach (ona w Ratibori, on w Katernicach).

Ewa Drzazga